Caz

Müziğin şifadaki yeri tartışılmaz; şifalı müzik deyince genellikle akla mantralar, meditasyon müzikleri, şaman davul müzikleri gelse de, cazda bulduğum şifadan kısaca dem vurmak istedim…; ve haftanın daveti bu kez cazdan olsun istedim…:)
Niye mi?
Caz son derece Zen bir müzik de o yüzden!
Swing
Doğaçlama
Ve dinamizm…:oyunbaz ve yüksek enerjili bir yaşamın unsurları.

Swing: Cazdaki swing ile zen coaching arasındaki bağı keşfettiğimden bu yana seans esnasındaki swing kapasitemi güçlendirmeye başladım. Swing vokal, bas akorunu duyar duymaz şarkıya hemen başlamadığın bir şarkı söyleme tarzıdır. Biraz beklersin ve bas ile aranda 5 ile 10 saniyelik bir gecikme koyarsın ve “oyunbazlık” ve eşitsizlik” hisini vermek üzere hızlanıp yavaşlarsın. Örneğin caz söylemek için muazzam bir ses aralığına ya da tekniğine ihtiyaç yoktur; caz standardı söylemek kendi sesinin kendine özgü niteliklerini keşfetmek ve bir şarkıyı nasıl kişisel yani sana özgü hale getireceğinle ilgilidir. Şarkı söyleme sesin konuşma sesinin doğal bir uzantısı olmalıdır. Teknik ya da araçlar değil şarkıyla nasıl oynadığınla ilgilidir. Aklıma Çok sevdiğim caz standartlarından “it don’t mean a thing if you aint got that swing” geliyor…:))

Doğaçlama: Arkada akorlar sabit kalırken oyun oynama alanı vermesi açısından da bana yaşamdaki durumlar deneyimler arasında oyun oynama bilincini  hatırlatıyor…ve sonra geri geliyorsun tanığa…sonra tekrar oyun oynuyorsun…adeta haller ve duygular arasında yükselip alçalan dişi enerjiye alan tutan ve tanıklık eden sağlam bir maskülen enerji gibi…güzel bir caz solosunun vereceği macera ve yolculuk hissini ben şaman yolculuklarına benzetiyorum biraz…:)

Dinamizm: Caz duyguların değil davul yürüyüşünün, bas ritminin, yani “yaşamdaki hareketin”, akışın ve dinamizmin müziğidir..şifası da en çok burada yatıyor bence…🌻
Cazın temelinde yatan blues akorlarının kurulumları nedeniyle aktarılan his de sözler son derece üzücü bir olaydan bahsetse bile, insanı tatlı ve ılık bir melteme benzeyen bir tanıklık haliyle bırakıyor…

Şu an kulaklarımda Anita O’Day’den Trav’lin Light var; sevgilisi iyi ki terk etmiş dedirtiyor insana…:)

Güzel ve caz dolu bir hafta olsun!

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close