Yonca

Şanssız olduğunu ısrarla dile getiren bir danışanlaydım…

Seans bitti; kısa bir yürüyüşe çıktım ve yoncaların oraya geldim. Şans kavramı aklımda, bir hareket daha, bir adım daha aradım durdum bir süre dört yapraklı yoncayı…Şans bu ya 🙂

Bulamadım! 

Dört yapraklı yoncada her yaprağın bir anlamı varmış meğer: İnanç, umut, aşk ve şans.

İbrahimi dinlerde ortak olan Adem-Havva mitolojisine dayanan dört yapraklı yonca şansı iddiasına göre; Cennet Bahçesi’ndeki Havva, bulduğu dört yapraklı bir yoncayı şans getirmesi için hep yanında taşırmış. Keltik mitolojisine göre de, dört yapraklı yonca kötü ruhları kovmak için tılsım olarak kullanılırdı. Orta Çağ’da çocuklar, dört yapraklı yoncalarla çeşitli oyunlar oynar, peri avına çıkarlarmış. Sonralarında Aziz Patrick tarafından İrlanda’ya Hristiyanlığı tanıtmak için bu oyun kullanılmış, günümüzde Hristiyan aleminde kutlanan Aziz Patrick Günü’nde bol bol dört yapraklı yonca teması da buradan geliyormuş. 

Dördüncü yani bulamadığımız yaprak: şans oluyor…bulamayız o biziz çünkü 🙂 Dışarıda aramaya dayalı mitlerden uyandığımızda içsel öykümüz neşe ve başkaldırıyla başlıyor işte…Havva şans getirsin diye yonca taşırken mesela Lilith (Havvadan önceki ilk kadın) kendini taşıyordu gittiği her yere belki kim bilir :)) 

Hepimiz zaman zaman Lilith, zaman zaman Havva olabilsek de, ben uyandıkça Lilith’i beslemeyi tercih ediyorum…Üstelik bunu bana yoncaların kendisi fısıldadı, hem de sadece üç yapraklı olanlar…:) Sensin işte dördüncü yaprak: her yere kendini taşı diye…Yok bir madde kullanmıyorum…:) Yoncalar dahil her dış yansıma konuşur, dinlemeye açıksak, açıksanız, açıksalar…:)

Her yere neşeyle, haklı bir gururla ve canlılıkla taşıyın kendinizi, e mi sevgililer.

☘☘☘☘

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close