Maide Hanım

Şimdi desem ki ben iki gün önce hiç bilmediğim bu eve oldukça klasik ve gergin bir kız isteme ritüelinin orta yerinde daldım; inanır mıydınız 🙂 Evet oldu böyle bir şey.

Bu bir şükran ve “sihir var” yazısıdır…

Niye girdim bu eve peki? Çünkü eve dönerken, kendiliğinden gelen bir dürtü ile minibüsten bilmediğim bir durakta indim ve eve bilmediğim yollardan yürümeye başladım. Evin önünden geçerken bir kadın bana seslendi: Maide Hanım! Kimdi o? İki yıl önce sadece birlikte 10 dakika geçirdiğim, hatta gerçekliğinden şüphe ettim bir nine. Ve yine karşılaştık bunca zaman sonra…Onu gördüğüme hem çok şaşırdım hem de çok sevindim. Sisli ve yağmurlu karanlık bir günde orman yolunda aniden karşıma çıkan Maide Hanım. Bakın Maide hanım için neler yazmışım 2021 Mayısında o gün 🙂

‘Kadın sana “tam sevilmeliksin” dedi Elif, böyle bir cümle kullanımını hayatında hiç duydun mu? “Sen ne tatlı şeysin” diye yineledi, sorup “Hayır” yanıtını aldığında “böyle tatlı bir kızın nasıl sevgilisi olmaz?” dedi…:) elimi tutup “senin için dua edeceğim bir sevgilin, bir kocan olsun” dedi sürekli…Hem de senin kendi yüzünün yansımasını telefon ekranında aniden görüp “şu tipine bak, ne kadar da çirkinsin kim beğenecek seni, bir daha sevgilin olmayacak, yaşlandın” diye konuşan zihninin sesini duyduktan yaklaşık 10 saniye sonra çıktı karşına…ve sana doğru yaklaşırken hissettin birşeyler olacağını; o perde açıldı ve sana tıpkı Wim Wenders’ın filmindeki o sahnedeki gibi bir melek geldi…söylemesi gerekeni söyledi ve sevgisini verip gitti…”

Benim bu olaydan yaklaşık 3 hafta sonra bir sevgilim oldu, inanır mısınız? Hatta Maide hanımı bulup haber veresim gelmişti ama tabi ki evini bilmiyordum.

İşte 2 gün önce karşılaştık ve beni eve çaya davet etti. “sadece gelinim var gel gel” dedi. İyi dedim bir çay içeyim hem güzel haberimi de paylaşırım onunla ta 2 yıl sonra. Evin girişi ve salonu sessizdi, mutfağa doğru ilerledik dedim heralde gelini yemek yapıyor derken birden bir odaya girdik ve en az 10 kişi kadınlı, erkekli, yaşlı genç birden sustular bu kim der gibi hepsi bana bakıyor:) “Maide hanım ısrar etti dedim tabi, o zaman da sen bizim nineyi nereden tanıyorsun bakışı olunca birden duası tuttu vs diye anlatırken, 18 yaşlarında genç bir kız annesinin bakışı ile beni mutfağa aldı hemen Maide nine ile birlikte…Hahaha meğer kızı istemeye gelmişler; Maide teyze 87 yaşında ama yerinde duramazmış hiç, sıkılmış işte balkondan beni de çağırmış içeri…Hep yürüyüşe çıkıp saatlerce gelmiyormuş da…

Canlılık her şeye rağmen sihirli bir;

herkesin zihni saçma sapan konuşuyor ama bu konuşmalara inanmak zorunda değiliz iki.

Bu kadar 🙂

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close