Zen Coaching Nedir?

Koło-ZEN-i-logo-ZC-300x300

Zen Coaching özümüze dönüş yolunda burayı ve şimdiyi kullanmanın basitliğini hatırlatan meditasyon temelli bir koçluk yöntemidir. Doğamızda zaten var olan fakat zamanla unuttuğumuz ya da bağlantımızı kaybettiğimiz güç, neşe ve huzuru hatırlamamızda bize basit ama etkili araçlarla destek olur. Depresyon, utanç, suçluluk, korku, yalnızlık, değersizlik ve benzeri zorlayıcı duyguları kucaklamamız ve dönüştürmemizde çabasız, yani Zen yolundan beslenen bir yaklaşımı benimsemesiyle diğer şifa yollarından ayrılır. Yaşamın içinde bir merak, keşif ve macera hissi içinde ilerlememizde ilham verir. Doğuştan sahip olduğumuz ancak çocukluk travmaları, kültür ve toplumun etkileriyle kaybettiğimiz beden farkındalığını ve bedene odaklanma kapasitesini kullanarak anla derin bir bağlantı kurmada bireye derin bir şifa olanağı sunar. 

Norveç kökenli Kare Landfald tarafından geliştirilen bu yöntem, Zen ustası Thich Nhat Hanh’ın Zen Budizm, meditasyon ve farkındalık yaklaşımından, A.H. Almaas’ın “Diamond Approach” tekniğinden, Marshall B Rosenberg’in Şiddetsiz İletişim yönteminden de etkiler taşır. Derin dinleme, farkındalığı uyandıran güçlü sorular, şefkatle alan tutma, içe bakan meditatif araştırmalar ve hepimizin sahip olduğu çeşitli alt kimlikleri ve bu kimliklerin zihnimizdeki seslerini inceleyen “İç Ses Diyaloğu” Zen Coaching’in bileşenleri arasındadır. 

Zen coaching yönteminde seanslar meditasyona doğru hareket etmeye yardımcı bir araç olarak, zihindeki özdeşlemeden çıkıp, “varlığın” içine rahatlamak üzere kullanılır. Bunun sonucunda kişi içerideki güçlü, canlı ve şefkat dolu içsel varlığıyla bağlantıya geçerek, eylem basamaklarını bu halden atmaya başlar.

 

Daha ayrıntılı bilgi için:
%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close