Yaratıcılık

Neden paylaşıyorum bu resmi?
Çok güzel olduğu falan için değil… Anılarda çıktı ve bana geçen Nisan başı eve kapanmamızla birlikte içimde durup dururken yeşeren resim yapma ya da boyama yolculuğumu hatırlattı…Tam bir yıl olmuş…!

Anımsıyorum, gidip bir çırpıda Akrilik boya almış; hatta Beşiktaş’taki en bilinen kitap evine girdiğim için gereksiz bir şekilde pahalıya almışım; sonradan Eminönü’ne, asıl kaynağa gidince fark etmiştim…Bu ayrıntıyı da vermesem çatlar mıydım tabi bilemiyorum:))

Dışarıda bahar kokulu bir Nisan yağmuru vardı ve evin salonundaydım; oturup oyun oynamaya başlamıştım boyalarla; bana güzel gelen bir renk ile bağlantı kurmuş ve devam etmiştim.

Sonucun ne olacağı hiç umrumda değildi, duygudan forma değil formdan duyguya gidiyordum çünkü…içimden işte bu Zen diye düşünmüştüm; düşünmekle kalmamış; tüm hücrelerimde hissetmiştim…Bir yandan Alice Coltrane çalıyordu: “Love Supreme”

Zaten paylaşırken “Love for love sake is divine. The entire universe is created with such love, by love and in love” kelimeleri ile paylaşmışım; dinlediğim parçadan kelimelerdi…Bir yılda onlarca resim birikti bende; tamamen sezgisel bir kalp enerjisi ile boyadım hepsini….Boyadıkça akışta kalmayı anladım. Hiçten yaratmayı öğrenmeye başladım…Arada “iyi gidiyorsun, bence devam et”
diyen kıymetli iki ressamın sözünü de dinledim hem…:) Zaman geçtikçe Tanrıça’nın farklı arketipleri için yapmaya başladım resimleri; onları kağıda ifade ettikçe varlıkları evime de bedenime de demirlendi…; misal bana iyi gelmeyen bir şeyden ani bir hamleyle kurtulmak istediğimde Kali için boyadığım “Kali’s Roar” (Kali Kükrediğinde) resmime bakıyorum; onu biraz gözümün önünde tutuyorum bir süre.

Ki etrafımda neyin sanat neyin sanat olmadığını bildiğini düşünen arkadaşlarım olsa da, pek kulak asmadım çünkü yaratıcılık kimsenin, hiç bir tanımlamanın, felsefenin, kişinin tekelinde değil…

İçerideki çocukta ve sevgide gizli.

Diyeceğim o ki yaratın; diğerlerinin rasyonel ve aşırı entellektüel fikirlerine hiiiiç kulak asmadan.
Yaratmak şifalı.

Videoda Alice Coltrane’i andım çiçeklerle bu günün anısına…

Tanrıça onu bir kez daha kutsasın, her nerede ise şimdi

Salınız pazartesinizden daha güzel olsun!

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close